V skiatlonu triumfovala v Liberci Kowalczyková

LIBEREC. V závěrečném dramatickém finiši využila své sprinterské schopnosti a o 1,7 s zdolala norka Kristin Störmer Steirovú. Po bronz si s odstupem 8,0 s doběhla vůdkyně celkové klasifikace Světového poháru Aino Kaisa Saarinenovými z Finska. Slovensko v závodech nemělo zastoupení.

Již v úvodní části závodu klasickou technikou se od ostatního startovního pole odtrhla pětičlenná skupina, v níž byly kromě medailistiek také Italka Marianna Longová a Ukrajinka Valentina Ševčenkova. Už tam bylo jasné, že právě mezi nimi se rozhodne o tom, kdo si vystoupí na pódium pro medailistka.Zbytek startovního pole již při přezouvání lyží na skejtové část zaostával o více než půl minuty.

Roztržení této skupinky iniciovala pak necelých šest kilometrů před cílem Kristin Störmer Steirová. Vědoma si svých slabších závěrů věděla, že pokud skupinka přijde do cíle pohromadě, bude tahat za kratší konec. Zřejmě měla na paměti své smolařské vystoupení na ZOH v Turíně, kde ve třech závodech včetně skiatlonu skončila čtvrtá. Její nástup zachytila ​​pouze Kowalczyková, která se vezla za ní až prakticky na stadion, kde pak ukázala, že přece jen je její silnější stránkou rychlý závěr.Störmer Steirová se stala první ženou, která dokázala získat medaili v skiatlonu na třech světových šampionátech v řadě. V Oberstdorfu 2005 a v Sapporu 2007 byla bronzová. Třetí místo si v sobotu bezpečně pohlídala Saarinenovými.

Kowalczyková si vybojovala už svůj druhý vzácný kov na tomto šampionátu, ve čtvrtek získala v závodech na 10 km klasickou technikou s intervalovým startem bronz. “Jsem velmi, velmi šťastná. Je to jednoznačně můj největší životní úspěch,” řekla v Bet365-Uvítací bonus vyzvednete zde první reakci bronzová medailistka v této divácky mimořádně atraktivní disciplíně ze OH v Turíně 2006. “Toto je naplnění mých tužeb.Stejně jako Steirová jsem věděla, že pokud bychom museli ve finiši sprintovat v té skupince, ve které jsme byli, moje šance na dobrý výsledek by se snížily. Na tom jsem postavila i svoji taktiku. Ještě jednou opakuji, jsem velmi šťastná, “uvedla několikrát Polka Kowalczyková. Výsledky – skiatlon žen na 7,5 + 7,5 km

1. Kowalczyková (Poľ.) 40: 55,3 min, 2. Kristin Störmer Steirová (Nór.) +1,7 s, 3. Aino Kaisa Saarinenovými (Fín.) + 8,0, 4. Marianna Longová (Tal.) +21,5, 5. Valentina Ševčenkova (Ukr.) +44,2, 6. Therese Johaugová (Nor.) +1: 23,9, 7. Arianna Follisová (Tal.) +1: 30,0, 8.

Charlotte Kallová (Švéd.) +1: 30,6, 9. Petra Majdičová (Slovin.) +1: 35,3, 10.Evi Sachenbacherová-Stehleová (Nem.) +1: 39,1.